חיפוש

חומת האש – המדריך המלא

אחד מכלי אבטחת המידע הבסיסיים והשימושיים ביותר הוא חומת אש.

מדובר בכלי שהוא חובה בכל מחשב בעל חיבור לרשת, ומהווה בעצם אחד מקווי ההגנה העיקריים מול מגוון רחב של תקיפות ופעולות זדוניות.

רוב המחשבים החדשים מגיעים כיום עם תוכנת חומת אש בסיסית אך לא תמיד זה הפתרון הטוב ביותר.

אז איך משתמשים בחומת אש, מה חשוב לדעת ואילו סוגים קיימים – להלן המדריך המלא לחומת אש.

 

מה זה חומת אש בעצם?

השם של התוכנה מגיע מעולם ההגנה מפני שריפות, שם המונח חומת אש משמש עבור קירות חסינים לאש, אשר מונעים את התפשטותן של שריפות. בדומה לכך, גם בעולם המחשבים חומת אש מהווה בעצם חסם עבור התפשטות של וירוסים ונוזקות שונות אל תוך רשתות מחשבים ביתיות או עסקיות. כאשר חומת האש מופעלת היא בעצם עובדת כמעיין נתב רשת נוסף אשר מנטר את המידע המועבר אל המחשב ומהמחשב, ועל פי מגוון פרמטרים מחליט האם מדובר בהעברה בטוחה או שמא בהעברה זדונית או מסוכנת. רבים חושבים כי אנטי וירוס שומר על המחשב מפני כל סכנה, אך חומת האש היא בעצם מוצר משלים לאנטי וירוס, כיוון שישנן לא מעט תקיפות ופעולות זדוניות שלא עושות שימוש בווירוסים אלא באמצעים אחרים, וללא חומת אש לא היה ניתן לזהותן. על כן, חומת אש היא כלי חשוב אשר מהווה חלק ממערך פתרונות מחשוב לעסקים יחד עם אמצעים נוספים.

 

מהם הסוגים השונים של חומות האש הקיימים בשוק?

כמו כל מוצר טכנולוגי, עם השנים נערכים שינויים ושיפורים אשר הופכים את המוצר לטוב יותר ומתאים יותר להתמודדות עם סכנות חדשות. היום נהוג לבחון חומות אש על פי חלוקה לדורות. בדור הראשון היה מדובר במערכת יחסית בסיסית, אשר בחנה כל פיסת מידע המועברת אל המחשב על פי מספר פרמטרים. הדור השני של חומת האש הציע מערך יותר מתוחכם, אשר כלל מלבד בחינה של המידע עצמו, גם בחינה של סוג החיבור אשר הוביל לקבלת המידע ואיזו פעולה יזמה את החיבור. חומות האש מהדור השלישי הן כבר מוצר הרבה יותר מורכב אשר בוחן את כל שכבות היישום של התקשורת, ויודע להבדיל בין מגוון רחב של פרוטוקולים ויישומים. חומות אש מהדור השלישי הן המתקדמות ביותר שקיימות היום.

 

למה חשוב להשתמש בחומת אש מתקדמת והאם חומת האש אשר מותקנת במחשב מספיקה?

אכן, רוב המחשבים היום מגיעים עם חומת אש מובנית, מתוך הבנה של חברות הטכנולוגיה כי מדובר במוצר הכרחי עבור כל מחשב המחובר לרשת האינטרנט. עם זאת, לא כל חומות האש המובנות מספקות הגנה מרבית. במקרים רבים, במיוחד אם מדובר במחשבים המשמשים גם לעבודה ולא רק לצרכים אישיים, כדאי להשקיע ולהשתמש בחומת אש מתקדמת, אשר תבטיח הגנה מרבית על המחשב והמידע שבתוכו.

 

תוכן מאובטח

באותו נושא